Форма входа

Статистика посещений сайта
Яндекс.Метрика

МОУНБ ім. О. Гмирьова

Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гмирьова

Загальна інформація про бібліотеку

Дата заснування: 11 листопада 1881 р.

Адреса: 54001, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Московська, 9.

Контакти: тел.\факс (0512) 37-34-78.

E-mail: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

web-сайт: http://www.reglibrary.mk.ua   

https://www.facebook.com/reglibrary.mk/

 

Будівля бібліотеки

Відділ документів і наукових розвідок з питань краєзнавства

Відділ науково-дослідної роботи з рідкісними і цінними виданнями

 

 

Відділ наукової інформації і бібліографії

Відділ соціокультурної діяльності

 

 

Історія бібліотеки

Бібліотека була відкрита як Миколаївська громадська завдяки зусиллям інтелігенції міста. Перші організаційні збори членів бібліотеки відбулися у серпні 1881 р. Пізніше була обрана Дирекція бібліотеки, першим головою якої став М. П. Паризо де-ла-Валетт. Днем заснування Миколаївської громадської бібліотеки вважається 29 жовтня (11 листопада – за новим стилем) 1881 р., коли було затверджено її Статут.

Своїх перших читачів бібліотека прийняла 28 січня 1882 р. Фінансові надходження до бібліотеки формувалися із членських внесків, а також із субсидій і добровільних пожертвувань. Бібліотека одержувала щорічну допомогу у сумі 1 тис. крб. від міського громадського управління. Поповнення новими виданнями відбувалося за рахунок зборів від публічних лекцій, концертів, вистав. У 1891 р бібліотечний фонд налічував 3 825 примірників (3 600 назв) книг. Формування фондів Миколаївської громадської бібліотеки здійснювалося на основі замовлень за видавничими каталогами і каталогами книгарень Москви, Петербурга, Одеси. Приблизно одна третина нових надходжень була пожертвуванням різних організацій і установ міста – урядових, наукових, громадських, а також навчальних закладів. Також книги бібліотеці передавали видавці та дарували автори: Ц.П. Балталов, В. Беренштам, Ф. Блюменталь, М. П. Василевський, М.Лахтін, Н. А. Морозов, В. В. Рюмін, П. Стоян, М. І. Фадєєв та ін. Прізвища щорічно друкувалися у звітах бібліотеки. Колекції своїх книг передавали і приватні дарувальники: лікар О. Понятовський, інженер-хімік Г. Е. Вейнберг, міський голова В. Ф. Соболєв, О. С. Пескер, Є. О. Баласогло, О. А. Вімут та ін. У XIX- на початку XX ст. роботою бібліотеки опікувалися видатні діячі  Г. Ге, М. Аркас, М. Рубакін, які входили до складу  Дирекції.

Приміщення для бібліотеки орендували у різних частинах міста, через що бібліотека час від часу переїжджала з місця на місце. Перше власне приміщення отримала лише у 1894 р. Значну частину коштів на будівництво бібліотеки (9 тис. крб.) пожертвував відставний підполковник О.В. Нужнов. Решту необхідних для будівництва коштів бібліотека одержала у вигляді позик з різних джерел. Будівля розміщувалася на розі вул. Рождественської (зараз вул. Лягіна) та вул. Спаської (нині - Палац урочистих подій).

У грудні 1920 р. Миколаївська громадська бібліотека була націоналізована, передана в підпорядкування Губнаросвіти і набула статусу Миколаївської центральної, а з 1938 р. - обласної.

У роки війни 1941-1944 рр. Миколаївська обласна бібліотека продовжувала працювати й обслуговувати читачів. Під час німецько-фашистської окупації постраждали будівля і книжковий фонд бібліотеки, що  був частково знищений німецькими загарбниками, деяка частина книг була вивезена. 

У мирні роки бібліотека почала дуже швидко розвиватися. Вона набувала все більшої популярності у місті та області. Бібліотечний фонд теж швидко зростав, й згодом почало назрівати питання про переїзд до іншої будівлі. 19 вересня 1964 р. відбулося урочисте відкриття нового приміщення бібліотеки по вул. Московській, 9.

19 травня 1968 р. згідно з постановою Ради Міністрів УРСР бібліотека отримала ім'я поета-земляка Олексія Гмирьова.

На початку 1970-х рр. у структурі бібліотеки з’явилися нові відділи: патентно-технічної літератури, мистецтв, обслуговування працівників сільського господарства, літератури іноземними мовами, бібліографічний, міжбібліотечного абонемента. Бібліотека перетворилася на обласний центр популяризації літератури, впроваджені нові форми роботи з читачами: літературно-музична вітальня, творчі вечори-зустрічі з письменниками Миколаївщини та ін.

З 1995 р. почалася комп'ютеризація бібліотечно-бібліографічних процесів, що якісно змінило обслуговування користувачів. З'явилася можливість дистанційного користування ресурсами бібліотеки за допомогою офіційного сайту, обміну інформацією з бібліотеками України і зарубіжжя за допомогою автоматизованих систем.

Бібліотека пишається тим, що серед її читачів у свій час були відомі особистості, які прославили наш край, – відомий видавець журналу «Электричество и жизнь», популяризатор ідей Костянтина Ціолковського Валерій Рюмін, письменники Марк Лисянський, Леонід Вишеславський, Михайло Божаткін, Олександр Сизоненко, Валерій Бойченко і багато інших.

 

Сучасна діяльність бібліотеки

Сьогодні Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.Гмирьова -  це провідний просвітницький і культурний центр області, депозитарій краєзнавчих видань, найкрупніше сховище творів друку на півдні України. Фонд бібліотеки налічує близько 1,9 млн книг, періодичних видань, аудіовізуальних і образотворчих матеріалів, карт, нот, патентів та інших документів з усіх галузей знань 59 мовами народів світу. Понад 50 тис. творів друку – документи, видані до 1917 р., близько 300 назв періодичних видань ХVIII ст. - поч. ХХ ст. тощо. Інформаційними ресурсами бібліотеки користуються близько 27 тис. користувачів.

Бібліотека є науково-методичним центром для бібліотек Миколаївщини. Пріоритетними напрямками її діяльності є: забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб громадян; здійснення науково-дослідної роботи в галузі бібліотекознавства, бібліографознавства та історії книги, впровадження результатів наукових досліджень у практику роботи бібліотек області; координація діяльності бібліотек області, надання їм науково-методичної та організаційної допомоги.

Миколаївською ОУНБ ім. О.Гмирьова реалізовано більше 20 інформаційних проектів, спрямованих на впровадження сучасних послуг для громади, а також ряд ініціатив на підтримку читання та національно-патріотичного виховання: «Україна – моя Батьківщина!», «Відкрита мобільна бібліотека – простір для розвитку», «Територія творчого спілкування», «Вихідний день – у  бібліотеці!», «Бібліотечні сутінки» тощо.  Бібліотека є громадською платформою для обговорення питань розвитку регіону, розкриття наукового та культурного потенціалу Миколаївщини через організацію науково-практичних конференцій, засідань наукових студій, щорічної Регіональної виставки-форуму «Українська книга та преса на Миколаївщині».

У структурі бібліотеки 16 відділів та секторів, з  них 11 – безпосередньо беруть участь в обслуговуванні користувачів. До послуг користувачів – мережа спеціалізованих читальних залів. Також для користувачів бібліотеки працюють інформаційно-ресурсні центри: Регіональний тренінговий центр, Центр міжнародного партнерства, Центр доступу громадян до офіційної інформації органів влади, Дистанційний консультаційний центр для підприємців. На їхній базі надаються сучасні послуги: навчання комп’ютерної грамотності та роботі у системі електронного урядування, он-лайн консультування з питань ведення бізнесу, вивчення іноземних мов та ін.

Обласною науковою бібліотекою створені та підтримуються он-лайн ресурси: офіційний Web-сайт (http://www.reglibrary.mk.ua), регіональний інформаційний портал «Прибужжя» (http://www.regportal.mk.ua), блог «Книжковий континент» (http://booknazy.blogspot.com). Користувачі мають доступ до електронних ресурсів бібліотеки: електронного каталогу, електронних бібліографічних та повнотекстових баз даних (http://www.opac.mk.ua). ОУНБ ім. О.Гмирьова розвивається та змінюється, враховуючи виклики часу та потреби громади.

У 2001 р. за вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи регіону, високий професіоналізм, плідну громадську діяльність трудовий колектив бібліотеки нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, у 2006 р. – відзнакою Прем’єр-міністра України. Працівники ОУНБ у різні роки отримували почесні звання «Заслужений працівник культури України», нагороджувалися орденами та медалями, відзнаками Міністерства культури України, почесними грамотами Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України. Директор бібліотеки – Вікторія Вікторівна Агаркова.

Ресурси бібліотеки з літературного краєзнавства

Центром бібліотечного краєзнавства в області, осередком з формування джерелознавчої та бібліографічної бази з літературного краєзнавства Миколаївщини є відділ документів і наукових розвідок з питань краєзнавства, що його було створено як окремий структурний підрозділ у 1995 р. Книжковий фонд відділу є джерелом досліджень з літературного краєзнавства, так, розділ «Художні твори місцевих письменників» становить – 2185 прим., розділ «Літературне життя Миколаївщини»  – 265 прим.

Вторинні ресурси з літературного краєзнавства:

зведений краєзнавчий каталог: містить інформацію про літературне життя краю – діяльність письменницьких організацій, товариств, спілок (від історії заснування до сьогодення); життя та творчість письменників Миколаївщини, а також їхні твори (як окремі збірки, так і твори, що опубліковані на сторінках збірок, періодичних видань);

електронна база даних «Краєзнавство» : містить бібліографічну інформацію про книги, статті із збірників та періодичних видань з 2001 р.;

веб-сайт ОУНБ ім. О. Гмирьова: розділ «Видавнича діяльність» містить біобібліографічні покажчики про письменників краю (Д. Д. Кремінь, Л. М. Вишеславський, А. В. Харланович, А. М. Тодоров, В. Т. Качурін та ін.), розділ «Віртуальні виставки» - виставки про життя та творчість Д. Д. Креміня, Л. М. Вишеславського та ін. Повні тексти (книги) письменників розміщено у розділі «Електронна бібліотека місцевих видань»;

       –   Регіональний інформаційний портал «Прибужжя»  : містить інформацію про літературне життя краю у розділі «Історія: література і театр».